Ekipa badaczy terenowych − Bazyl, Chmuri, Buczka i Bebok – których poznacie w tej serii książek, zabiera Was w ekscytującą podróż!

Podczas tej wyprawy odkryjecie, czym zajmuje się dziedzina nauki zwana etnografią. Razem z Etnoekipą poznacie życie i pracę oraz tradycje mieszkańców polskiej wsi sto lat temu!

Zwiedzanie zakamarków wiejskiej zagrody, łąki pól zawsze planuje Chmuri. Ona także przezornie sprawdza pogodę przed każdą wyprawą i „sypie jak z rękawa” przysłowiami ludowymi. Buczka ma talentdo zaglądania w tajne kąty. Będzie Was zaskakiwać zagadkami i ciekawostkami. A Bazyl nie przejdzie obok żadnego interesującego obiektu, póki nie dowie się o nim wszystkiego ze swego smartfona. Najmłodszy z ekipy jest Bebok. Ma notesik, w którym skrupulatnie zapisuje wszystkie nowości, choć często gubi długopis…

Zaprzyjaźnijcie się z nimi, bo czeka Was wiele wspólnych przygód!

Nasi Bohaterowie

Związana z Podkarpaciem. Na co dzień posługuje się zdrobniałą formą Chmuri. Jest marzycielką i koncentruje się na własnych przemyśleniach, więc znajomi żartują, że chodzi z głową w chmurach. Może jest w tym odrobina prawdy, ponieważ często bywa rozkojarzona.
Z drugiej strony od dawna organizuje rozmaite wyprawy i samodzielnie obmyśla trasy wycieczek. Jej pasją są też przysłowia. Podczas podróży wykorzystuje każdą okazję, aby poznać jakieś nowe powiedzenie odnoszące się np. do zwyczaju.

Chmurnica

Buczka

Związana z Warmią. Jest kłobukiem: miłym skrzatem i opiekunem ogniska domowego. Ma wielkie oczy
i szpiczaste uszy, które pozwalają widzieć i słyszeć to, co innym umyka. Słynie także z zadawania wielu pytań, ponieważ w ten sposób pogłębia swoją wiedzę o świecie.

Postać związana z Kujawami, Śląskiem
i Wielkopolską. Dla przyjaciół – Bebe. Przodkowie pochodzili ze Śląska i byli domowymi psotnikami siejącymi postrach wśród dzieci. To po nich odziedziczył bujne włosy i różki.
Jednak nie bójcie się! Uwielbia odkrywanie tajemnic oraz weryfikowanie dotychczasowej wiedzy.
W tym celu czyta książki, chodzi do muzeów, skansenów lub innych miejsc, które pozwalają poznać zagadki przeszłości.

Bebok

Bazyl

Pocieszny bazyliszek z Krakowa.
Ma łagodne usposobienie i pogodną naturę, co odróżnia go od znanych przodków. Słynie z ogromnej ciekawości świata, a także pasji do kupowania okularów oraz robienia fotografii.