Etnoekipa - Tom II

Wybierzcie się razem z Bebokiem na polską wieś, aby poznać rytm jej funkcjonowania oraz codzienne prace domowe i gospodarskie społeczności wiejskiej.Przyjrzyjcie się również narzędziom, które ułatwiały życie mieszkańcom dawnej wsi.

W polu i zagrodzie

Życie mieszkańców wsi było podporządkowane rytmowi pór roku.Wszystko toczyło się w ustalonym porządku.Wiosną rozpoczynano prace związane z uprawą ziemi, które kończono jesienią.Najbardziej pracowite okresy w roku obejmowały czas: od połowy marca do połowy maja, potem − od końca czerwca do połowy sierpnia, a następnie − od początku września do listopada.Mieszkańcy wsi wykorzystywali pozostałe dni (szczególnie jesienne i zimowe) na inne prace: naprawy (np.narzędzi), wyplatanie koszy, przędzenie nici, tkanie, młócenie zboża czy robienie przetworów.

Złów rybkę!

W regionach położonych nad Morzem Bałtyckim lub tam, gdzie występowało wiele rzek i jezior, m.in.w Wielkopolsce, na Kurpiowszczyźnie, Kaszubach, Mazurach, a także na obszarach górskich (np.w Beskidach), częstym zajęciem ludności wiejskiej było łowienie ryb.Do popularnych gatunków ryb słodkowodnych należały: pstrągi, piskorze, miętusy, liny, płocie, szczupaki, okonie.Zaś wśród ryb słonowodnych najczęściej łowiono śledzie, dorsze, flądry, szproty.

Zadania Etnoekipy - Tom II

Zadania Etnoekipy to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można dopasowywać, kolorować, łączyć elementy, układać, tworzyć własne kompozycje, dzięki czemu utrwalicie sobie wiedzę, a jednocześnie ciekawie i twórczo spędzicie czas! Zadania Etnoekipy to także doskonały materiał edukacyjny dla nauczycieli szkół podstawowych.

Dobrej zabawy!

Materiały są do pobrania – wystarczy kliknąć w wybrane zadanie, prawym przyciskiem wybrać „Zapisz grafikę jako” …. i gotowe.

Sprawdźcie się w pięciu zadaniach Etnoekipy!

Sprawdźcie się w pięciu zadaniach Etnoekipy!