Etnoekipa - Tom III

Wybierzcie się razem Bebokiem na trzecią wyprawę – zaplanowaną oczywiście przez Chmuri – i dowiedzcie się w jaki sposób dawniej wykonywano różne przedmioty, a także kim były osoby zajmujące się ich wytwarzaniem. Wspólnie z Etnoekipą odwiedźcie wybrane warsztaty rzemieślnicze.

Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą

Dom jest przestrzenią, która większości z nas kojarzy się nie tylko z obowiązkami (np. praniem, sprzątaniem, gotowaniem czy odrabianiem lekcji), ale też z bezpieczeństwem oraz czasem spędzanym z domownikami (np. z wspólnymi posiłkami i rozmowami). Dom jest też synonimem relaksu i odpoczynku.
Współczesne przestrzenie mieszkalne są rozmaite. Można wskazać przykładowo: domy jednorodzinne wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, a także kamienice oraz bloki. Budynki, drogi, miejsca kultu religijnego, pomniki, tory kolejowe czy linie energetyczne tworzą krajobraz kulturowy, czyli wszystko to, co zostało wpisane przez człowieka w przestrzeń przyrodniczą. Do najbardziej popularnych typów krajobrazu kulturowego zalicza się: krajobraz rolniczy, krajobraz miejski i krajobraz przemysłowy. Stąd też wynika zróżnicowany charakter krajobrazu kulturowego, na który składają się działania natury i wytwory aktywności człowieka. Inaczej bowiem wygląda budynek w stylu zakopiańskim na tle górskich szczytów Tatr, a inaczej drewniana chałupa w Swołowie na Pomorzu.

Nie święci garnki lepią

Jednym z najważniejszych materiałów rzemieślniczych na wsi było drewno, będące jednym z najbardziej dostępnych surowców.Las odgrywał istotną rolę w życiu mieszkańców wsi – pozyskiwano stamtąd nie tylko drewno (na opał i jako materiał do wytworów rzemieślniczych), ale też owoce runa leśnego czy pędy niektórych roślin (wykorzystywane w kuchni).Najłatwiejsze w obróbce były drzewa iglaste (np.świerk, sosna), ponieważ ich drewno cechowało się dużą miękkością.Najtwardsze drewno pochodziło z kolei z dębów i lip.Charakterystycznymi drzewami wpisanymi w pejzaż pól i łąk, rosnącymi wzdłuż dróg, były wierzby.To z ich gałęzi wyplatano kosze.Grubsze konary wierzby wykorzystywano do palenia w piecach.

Zadania Etnoekipy - Tom III

Zadania Etnoekipy to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można dopasowywać, kolorować, łączyć elementy, układać, tworzyć własne kompozycje, dzięki czemu utrwalicie sobie wiedzę, a jednocześnie ciekawie i twórczo spędzicie czas! Zadania Etnoekipy to także doskonały materiał edukacyjny dla nauczycieli szkół podstawowych.

Dobrej zabawy!

Materiały są do pobrania – wystarczy kliknąć w wybrane zadanie, prawym przyciskiem wybrać „Zapisz grafikę jako” …. i gotowe.

Sprawdźcie się w pięciu zadaniach Etnoekipy!

Sprawdźcie się w pięciu zadaniach Etnoekipy!