Ekipa badaczy terenowych − Bazyl, Chmuri, Buczka i Bebok – których poznaliście już w tej serii książek, zabierze Was w kolejną ekscytującą podróż! Podczas siódmej wyprawy odkryjecie, czym zajmuje się dziedzina nauki zwana etnografią. Razem z Etnoekipą poznacie życie i pracę oraz tradycje mieszkańców dawnej polskiej wsi.
W miastach i miasteczkach żyli mieszczanie, w dworach i pałacach rezydowała szlachta, a na wsiach mieszkali chłopi. Wszyscy tworzyli społeczności lokalne, w których każdy miał swoje miejsce i wykonywał określone zadania. Od czasów średniowiecza aż do XIX wieku wsie miały swoich właścicieli, którzy decydowali o tym, kiedy i gdzie powstanie osada. Właściciel wsi mieszkał we dworze. Z kolei zakładaniem wsi zajmował się zasadźca. To od niego zależało, jak duża będzie wieś, jakie powstaną w niej domy, co będzie można siać na polach i jakie zwierzęta hodować oraz kto zostanie sołtysem.
Bywało też tak, że właściciel budował folwark, czyli duże gospodarstwo rolne, gdzie pracowali chłopi z okolicznych wsi. Zależność, w ramach której chłopi pracowali na rzecz właściciela ziemi („pana we dworze”), nazywamy pańszczyzną. Aby móc się wyżywić, chłopi musieli uprawiać także przyznany im kawałek ziemi. Pracy mieli więc bardzo dużo…
Bezpieczeństwo i zdrowie było istotnym aspektem wspólnotowego życia wsi. W przypadku klęski żywiołowej, takiej jak powódź, huragan czy pożar, wzajemnie się wspierano i pomagano w spontanicznym ratowaniu dobytku. Szczególnie dotkliwe skutki w obrębie drewnianej zabudowy wsi wywoływały pożary. Z tego względu od XIX wieku zaczęto organizować pierwsze oficjalne jednostki pożarnicze – straże ogniowe. Stanowiły one pierwowzór dzisiejszych Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP).
Zadania Etnoekipy to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można dopasowywać, kolorować, łączyć elementy, układać, tworzyć własne kompozycje, dzięki czemu utrwalicie sobie wiedzę, a jednocześnie ciekawie i twórczo spędzicie czas! Zadania Etnoekipy to także doskonały materiał edukacyjny dla nauczycieli szkół podstawowych.
Dobrej zabawy!
Materiały są do pobrania – wystarczy kliknąć w wybrane zadanie, prawym przyciskiem wybrać „Zapisz grafikę jako” …. i gotowe.