Etnoekipa - Tom IV

Wybierzcie się razem Bebokiem w ekscytującą podróż w czasie! Podczas czwartej wyprawy – zaplanowanej oczywiście przez Chmuri – dowiecie się, czym na wsi różnił się codzienny ubiór od stroju odświętnego. Wasza podróż będzie też okazją do poznania tkanin, wzorów oraz zdobień, które były popularne na terenach wiejskich w różnych regionach Polski.

Ładnie i paradnie

Stroje w każdym regionie Polski różniły się materiałami, kolorystyką oraz wzorami. Na dawnej wsi inaczej ubierano się do pracy, a jeszcze inne stroje zakładano podczas świąt, zabaw lub innych uroczystości. Mianem odzieży ludowej (zwanej odzieniem lub przyodziewkiem) określa się wszystko to, co mieszkańcy wsi nosili na sobie. Ważnymi elementami wyglądu były też sposób czesania włosów i rodzaj noszonej biżuterii (ozdób). Odzież pełniła różne funkcje, ale najważniejszą z nich była funkcja praktyczna – ubranie stanowiło ochronę przed zimnem i nadmiernym ciepłem, miało być wygodne i nie krępować ruchów. Na wsi, gdzie przez cały rok ciężko pracowano (zarówno w polu, obejściu, jak i w domu), rozumiano to doskonale. Dopiero na drugim miejscu była funkcja estetyczna (uwzględniająca upodobania kolorystyczne, które podkreślały cechy konkretnej osoby).

Krawiec bez surduta, a szewc bez buta

Na dawnej wsi tworzeniem ubiorów codziennych i roboczych zajmowano się we własnym zakresie. Często odzież wykonywano ręcznie, ponieważ maszyny do szycia zaczęły się pojawiać na wsiach dopiero w drugiej połowie XIX w. Urządzenia te były wyposażone w pedały, dzięki którym wprawiano maszynę w ruch i można było szyć.

Zadania Etnoekipy - Tom IV

Zadania Etnoekipy to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można dopasowywać, kolorować, łączyć elementy, układać, tworzyć własne kompozycje, dzięki czemu utrwalicie sobie wiedzę, a jednocześnie ciekawie i twórczo spędzicie czas! Zadania Etnoekipy to także doskonały materiał edukacyjny dla nauczycieli szkół podstawowych.

Dobrej zabawy!

Materiały są do pobrania – wystarczy kliknąć w wybrane zadanie, prawym przyciskiem wybrać „Zapisz grafikę jako” …. i gotowe.

Sprawdźcie się w sześciu zadaniach Etnoekipy!

Sprawdźcie się w sześciu zadaniach Etnoekipy!