Etnoekipa - Tom VI

Zapraszamy Was do poznania niezwykle bogatej historii polskiej wsi. Wyruszcie razem z Etnoekipą w tę ekscytującą podróż w czasie! Podczas szóstej wyprawy – zaplanowanej oczywiście przez Chmuri – dowiecie się, dlaczego tradycje obrzędowe na wsi były istotnym elementem kultury, a także poznacie charakterystykę kalendarza gospodarskiego

Historia kołem się toczy

Rok obrzędowy to cykl świąt obchodzonych zgodnie z kalendarzem przyrodniczym (wynikającym z kolejności pór roku) i z kalendarzem świąt kościelnych. Obrzędy i doroczne zwyczaje są połączeniem powagi, modlitwy i rozrywki. Dopełnienie tego cyklu stanowią święta związane z fazami życia człowieka – narodzinami (np. chrzciny czy pierwsze urodziny dziecka, zwane roczkiem), osiągnięciem dojrzałości (np. wesele) i śmiercią (pogrzeb). Dla kultury wsi równie ważny jest kalendarz gospodarski. Obejmuje on zwyczaje i obrzędy doroczne, które wiążą się z kolejnymi pracami rolniczymi oraz gospodarskimi (np. pierwszym wypasem krów, żniwami czy zbiorem ziemniaków). Zajęciom tym towarzyszą zachowania powiązane z magią wegetatywną, której celem było zapewnienie dobrych plonów, zdrowia zwierząt oraz ochrony przed nieszczęściami.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni

W tradycji ludowej okres wiosenny rozpoczynał się Środą Popielcową, która zapowiadała Wielki Post. Był to czas wyciszenia się, skupienia na modlitwie, ograniczenia się w jedzeniu smakołyków i częstszego poszczenia. W Wielkim Poście obowiązywał zakaz urządzania zabaw i wesel. Okres wiosenny kończyły obchody Bożego Ciała.

Zadania Etnoekipy - Tom VI

Zadania Etnoekipy to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można dopasowywać, kolorować, łączyć elementy, układać, tworzyć własne kompozycje, dzięki czemu utrwalicie sobie wiedzę, a jednocześnie ciekawie i twórczo spędzicie czas! Zadania Etnoekipy to także doskonały materiał edukacyjny dla nauczycieli szkół podstawowych.

Dobrej zabawy!

Materiały są do pobrania – wystarczy kliknąć w wybrane zadanie, prawym przyciskiem wybrać „Zapisz grafikę jako” …. i gotowe.

Sprawdźcie się w sześciu zadaniach Etnoekipy!

Sprawdźcie się w sześciu zadaniach Etnoekipy!