Relacja z konferencji
„Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”

12 marca br. mieliśmy przyjemność oficjalnie zaprezentować nową serię edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych: „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś.” Seria skupia się na tradycjach polskiej wsi i wspiera nauczycieli w edukacji regionalnej.

Podczas oficjalnej premiery autorzy serii, przedstawiciele oświaty oraz eksperci z dziedziny etnografii i historii spotkali się, aby podzielić się przemyśleniami na temat roli dziedzictwa kulturowego w edukacji. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać opowieści o procesie tworzenia książek.

Profesor Katarzyna Smyk, współautorka koncepcji, dzieliła się źródłami inspiracji, kierując uwagę na to, w jaki sposób materiały edukacyjne nie tylko przekazują wiedzę, ale także angażują uczniów w poznawanie szczegółów. Z kolei Ewelina Garbula, ilustratorka serii, przedstawiła szczegóły procesu twórczego oraz wyzwania artystyczne, jakie napotkała w czasie pracy nad książkami.

Sympatycznym punktem konferencji było wręczenie nagród dzieciom biorącym udział w konkursie ilustratorskim „Bajać na ludowo”.

Po części oficjalnej odbył się inspirujący panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli eksperci, m.in.: Łukasz Ciemiński – etnograf i historyk sztuki; Witold Kuczyński – nauczyciel i animator kultury kurpiowskiej; Andrzej Peć – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej; Anita Rucioch – Gołek – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu.

Podczas dyskusji poruszono tematy korzyści płynących z edukacji regionalnej w szkołach podstawowych oraz praktycznych aspektów wykorzystania serii „Wyprawy z EtnoEkipą. Poznaj dawną wieś.” w pracy z uczniami.

Spotkanie umilał nam występ artystyczny Kapeli dudziarskiej „Ignysie z Leszna”, pyszne regionalne potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz obecność postaci Etnoekipy.

Dziewczyny, do instrumentów!

Zapraszamy na cykl audycji „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” w ramach nowej odsłony „Źródełka” na antenie Polskiego Radia Dzieciom w co drugą niedzielę o godzinie 11.00

Czytaj więcej »